| |
Mobil Tørlufttørrer - DDM |
 |
|
| DDL | DDL Mobil| DFD100-200 | DFD |
|
|
Nyudviklet model optimeret med:
-Energispareprogram, energiforbrug afstemmes efter fugtindhold i plastmaterialet, der skal tørres
-Elektronisk beskyttelse mod overtørring (LESS)
DDM er en mobil tørlufttørrer, konstrueret til kontinuerlig tørring af frit flydende plastråmaterialer i granulatform.
DDM leveres som standard med hjul og kan placeres ved siden af forarbejdningsmaskinen (-maskinerne), som skal forsynes med tørret råmateriale.
DDM 60, DDM 120, DDM 180
Kapacitet: 60, 120, 180 Liter tørrebeholder.
Tørreren er forberedt for montering af Laboteks PGT/SVR vakuumtransportører.
DDM leveres som standard med automatisk tørluft materiale-transport til én forarbejdningsmaskine og kan desuden leveres med transportsystem til to forarbejdningsmaskiner.
DDM er konstrueret til tørring af hygroskopiske og ikke hygroskopiske råmaterialer samt regenerat i temperatur-området 60-140°C med en afvigelse på +/- 2°C.
DDM kan også leveres i en HT/LT (højtemperatur/
lavtemperatur) udførelse, som kan tørre i temperatur-området 50-180°C.
På grund af den meget nøjagtige temperaturstyring og en dugpunktstemperatur på bedre end -30°C kan rest-fugtigheder på mindre end 0,02% opnås. (HT/LT 0,002%).
| DDM Brochure |
DDM60
Labotorie version |
|
 |
| Reservedele |
Manual |
 |
 |
|
|
|
|
| |
|
|
|
|